Olle Nykvist är ny vid rodret

På kongressen i april valdes Olle Nykvist till Republikanska föreningens nya ordförande. Vem är han och vad vill han?

Olle Nykvist
Jobb: Organisationsutvecklare
Ålder: 30
Bor: Solna

Varför är du republikan?
Ett modernt demokratiskt land kan inte ha offentliga ämbeten som går i arv inom en utvald familj.

Hur ser du på ditt engagemang i föreningen?
Jag har varit medlem i föreningen sedan 2012 och aktiv sedan ungefär 5 år sedan. Jag tycker det är en viktig markering både i sakfrågan och i symbolisk mening för att belysa det orimliga i vårt nuvarande statsskick.

Vad är bästa vägen framåt?
Monarkin överlever bara så länge det inte sätts alltför mycket ljus på den. Vi har sett hur våra medlemssiffror ökar när det varit stora offentliga evenemang kring monarkin såsom bröllop och dop, därmed är det många som egentligen är republikaner men som inte tänker på det förrän kungahuset själva blottar det. Därför är det viktigt att vi fortsätter lyfta frågan, särskilt bland yngre.

Vad hoppas du uppnå som ordförande?
Jag hoppas kunna utveckla föreningens arbete inom både utåtriktade verksamhet och även i fråga om medlemsvärvning. För att föreningen ska kunna vara livskraftig framåt måste vi kunna vara en självklar del av den offentliga debatten och se till att det finns en intern återväxt.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna, krönikorna och uppropen genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev. Skickas ut en gång i månaden.