Det var en brottsanmälan från Republikanska föreningens brittiska syskonorganisation Republic som ledde till att den tidigare prinsen Andrew Mountbatten-Windsor greps i dag.
– Kungahuset i Storbritannien håller på att avveckla sig självt. Hur många skandaler tål britterna innan de river av plåstret? Nu måste den brittiska monarkin granskas i grunden och det måste klargöras vad andra i kungafamiljen har känt till. Kung Charles behöver göra kungliga arkiv och dokument tillgängliga för polis, politiker och journalister, säger Niclas Malmberg, ordförande i Republikanska föreningen.
Kampanjgruppen Republic anmälde Andrew Mountbatten-Windsor till polisen förra veckan och har drivit ett privat åtal mot den tidigare prinsen.
– Även det svenska kungahuset behöver granskas. Familjen Bernadotte använder systematiskt sin ställning för egen vinning. Det finns ekonomiska omständigheter och maktkonstellationer att avslöja om journalister och media vågar, avslutar Niclas Malmberg.





