Om föreningen

Republikanska föreningen verkar för att Sverige avskaffar monarkin och inför republik. Föreningen är partipolitiskt obunden och har vuxit till 10 700 medlemmar sedan starten 1997.

Historik

Republikanska föreningens historia

Allt började med att människor hörde av sig och ville gå med i en förening som egentligen inte fanns. Så då fick den startas på riktigt.

LÄS MER

10 779

svenskar är just nu medlemmar i Republikanska föreningen

Styrelseledamöter

  • Yasmine Larsson
    Riksdagsledamot (S), Helsingborg
    Ordförande
    yasmine.larsson@repf.se
    072-538 41 94
    "Införandet av republik skulle göra Sverige mer trovärdigt som ett modernt och demokratiskt land."
  • Anne-Marie Pålsson
    Nationalekonom, f d riksdagsledamot (M), Stockholm
    Vice ordförande
    anne-marie.palsson@repf.se
    "Monarki tillhör det förflutna – republik framtiden."
  • Helena Westin
    Projektledare, Stockholm
    Ledamot
    helena.westin@repf.se
    076-123 16 11
    "Prinsar och prinsessor, kungar och drottningar hör till sagorna. I Sverige i dag lever vi i verkligheten."
  • Freddy Grip
    Lärare, fritidspolitiker (V), Stockholm
    Ledamot
    freddy.grip@repf.se
    "Kungar och drottningar hör hemma i sagorna, inte i en demokrati."
  • Michael Svensson
    Statsvetare, Stockholm
    Ersättare
    michael.svensson@repf.se
    073-416 31 41
    “Låt oss lämna ett Sverige till kommande generationer där barn föds med samma värde och där all makt utgår från folket, på riktigt.”
  • David Örtenvik
    Elmontör, Linköping
    Ersättare
    david.ortenvik@repf.se
    076-808 76 47
    "De flesta monarkierna i världen har avskaffats - snart är det vår tur."
  • Erik Nordblad
    Fotograf, Stockholm
    Ledamot
    erik.nordblad@repf.se
    070-374 43 99
    "Det är bisarrt att statschefen ärver sin titel."
  • Erland Eriksson
    Fritidspolitiker (S), Piteå
    Ledamot
    erland.eriksson@repf.se
    070-566 12 58
    "Republik - för Sverige i framtiden"
  • Christina Örnebjär
    Riksdagsledamot (L), Kumla
    Ledamot
    christina.ornebjar@repf.se

Kontakta oss

Använd gärna det här formuläret för att kontakta Republikanska föreningens kansli. Vi svarar så snabbt vi kan!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna, krönikorna och uppropen genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev. Skickas ut en gång i månaden.