Om föreningen

Republikanska föreningen verkar för att Sverige avskaffar monarkin och inför republik. Föreningen är partipolitiskt obunden och har vuxit till 11 300 medlemmar sedan starten 1997.

Historik

Republikanska föreningens historia

Allt började med att människor hörde av sig och ville gå med i en förening som egentligen inte fanns. Så då fick den startas på riktigt.

LÄS MER

10 675

svenskar är medlemmar i Republikanska föreningen

Styrelseledamöter

  • Yasmine Larsson
    ordförande
    riksdagsledamot (S)
    yasmine.larsson@repf.se
    072-538 41 94
    "Införandet av republik skulle göra Sverige mer trovärdigt som ett modernt och demokratiskt land."
  • Anne-Marie Pålsson
    vice ordförande
    fd riksdagsledamot (M)
    anne-marie.palsson@repf.se
    070-879 13 93
    "I en demokrati ska statschefen väljas av folket i öppna val."
  • Jenny Grenander
    ledamot
    internationell sekreterare
    jenny.grenander@repf.se
    070-508 79 79
    "Ärftlig monarki rimmar illa med idén om alla människors lika värde."
  • Bengt Hall
    ledamot
    f.d. folkhögskolerektor
    bengt.hall@repf.se
    073-364 90 70
    "Kungar och drottningar hör hemma i sagorna, inte i en demokrati."
  • Johan Kaluza
    ledamot
    doktorand i företagsekonomi vid Karlstads universitet
    johan.kaluza@repf.se
    070-481 63 00
    "Kungar och drottningar hör hemma i sagorna, inte i en demokrati."
  • Anders Nordström
    ledamot
    före detta lärare och skolledare inom folkhögskolan
    anders.nordstrom@repf.se
    073-577 71 18
    "Republik betyder fördjupad folkstyrelse och ökad demokratisk trovärdighet."
  • Erik Nordblad
    ledamot
    fotograf
    erik.nordblad@repf.se
    070-374 43 99
    "Det är bisarrt att statschefen ärver sin titel."
  • Erland Eriksson
    ersättare
    ordförande för Kommunals sektion i Piteå, fritidspolitiker (S)
    erland.eriksson@repf.se
    070-566 12 58
    "Republik - för Sverige i framtiden"

Kontakta oss

Använd gärna det här formuläret för att kontakta Republikanska föreningens kansli. Vi svarar så snabbt vi kan! Kansliet är öppet tisdag till torsdag.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Få de senaste nyheterna, krönikorna och uppropen genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev. Skickas ut en gång i månaden.